House flipping. Jaki kredyt na flipa wybrać?

House flipping przyciąga coraz więcej początkujących inwestorów, którzy nie posiadając wystarczającej ilości gotówki, stają przed pytaniem, jaki kredyt na flipa wybrać.
kredyt na flipa
Kredyt na flipa może pomóc sfinansować inwestycję. Zdjęcie: RalphKayden/Unsplash

Kredyt na flipa może pomóc sfinansować nową inwestycję. Początkujący gracze na tym rynku, muszą jednak samodzielne podjąć decyzję, jaki kredyt na flipa wybrać. Do wyboru zasadniczo są dwa ich rodzaje.

Czym jest House flipping?

Termin “House flipping” przywędrował do nas głównie ze Stanów Zjednoczonych, a szerszej publiczności dał się poznać dzięki programom wnętrzarskim i lifestyleowym, w których drobniejsi inwestorzy kupują okazyjnie domy lub mieszkania, remontują je, a następnie dość szybko sprzedają.

W praktyce house flipping nie różni się zatem niczym, od starego, dobrego handlu w myśl zasady “tanio kupić, drogo sprzedać”. Co prawa przy handlu nieruchomościami to ostatnie może być czasem dość trudne, jednak ogólna zasada jest dokładnie taka.

Czytaj także: Jaki kredyt na działkę budowlaną wybrać?

Jeszcze do niedawna, flipperów określono by mianem “cwaniaczków”, jednak ostatnie dane wskazują, że tylko w Polsce nawet co dziesiąta transakcja na rynku nieruchomości jest wykonywana właśnie przez flippera. To stawia ten typ inwestorów w nieco innym świetle, aniżeli samego “cwaniactwa”.

czym jest house flipping
House flipping przyciąga coraz więcej początkujących inwestorów. Zdjęcie: r architecture/Unsplash

Pamiętajmy, że inwestorzy, bez względu na to, czy inwestują na rynku nieruchomości, czy każdym innym, wykładają swoje lub pożyczone pieniądze i całkiem sporo ryzykują. House flipping to zatem najczystsza forma przedsiębiorczości, choć są głosy, że tego typu transakcje nieco podkręciły ceny mieszkań i zwiększyły popyt.

Flipowanie mieszkań – sposób na solidne zyski

I z tym nie sposób się nie zgodzić. Z danych rynku nieruchomości wynika, że średni zysk na flipowanej nieruchomości wynosi od 10 do 15 proc. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem wartym pół miliona, to zysk może wynieść zatem nawet 75 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że mówimy o średnich, raportowanych zyskach.

Wielu ekspertów uważa, że aktualne zapotrzebowanie na mieszkania powoduje, że klienci są w stanie zapłacić flipperowi cenę, na którą składać się będzie nawet 50-procentowy narzut inwestora. Tej wysokości zyski wypracowują jednak bardzo doświadczeni inwestorzy, którzy na rynku nieruchomości bardzo często zjedli zęby, a w każdą nieruchomość wkładają chłodną kalkulację, a nie emocje czy sentyment.

Czym jest kredyt na flipa?

Kredyt na flipa to potoczna nazwa kredytu hipotecznego (lub gotówkowego) zaciąganego w celu wykonania szybkiej transakcji na rynku nieruchomości. Zauważmy bowiem, że aby inwestować w mieszkania czy domy, potrzebujemy naprawdę sporej kwoty. Nie każdy inwestor ma, bądź chce wkładać w kupowane mieszkanie swoje środki, stąd też dość często flipperzy w celu zakupu nowej inwestycji sięgają po tzw. “kredyt na flipa“.

Czym jest kredyt na flipa? Tak naprawdę zupełnie niczym. Nie ma bowiem takiej terminologii w żadnej instytucji finansowej, na próżno szukać jej także w słownikach. Kredyt na flipa to bowiem nic innego, jak zwykły kredyt hipoteczny lub gotówkowy, który służy do sfinansowania konkretnej nieruchomości. Po jej sprzedaży fliper oddaje pożyczoną kwotę do banku wraz z odsetkami liczonymi do dnia zwrotu.

Jaki kredyt na flipa wybrać?

Początkujący inwestorzy, którzy celem zakupu nieruchomości pod inwestycję muszą posiłkować się kredytem, mogą stanąć przed pytaniem, jaki kredyt na flipa wybrać. Szkoły zasadniczo są dwie, ale nie ma flippera, który na bezdechu odpowiedziałby na to pytanie. Zawsze usłyszymy bowiem “to zależy”. I faktycznie, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kredyt na flipa wybrać – gotówkowy czy hipoteczny?

jaki kredyt na flipa wybrać
Od kosztów kredytu zależy powodzenie transakcji. Warto dokładnie zastanowić się, jaki kredyt na flipa wybrać. Zdjęcie; r architecture/Unsplash

Kredyt hipoteczny na flipa

Kredyt hipoteczny na flipa będzie zdecydowanie tańszy od typowego kredytu gotówkowego, jednak jego zaciągnięcie będzie wymagało więcej poświęceń. Po pierwsze sam czas skompletowania dokumentów, rozpatrzenie wniosku, wykonanie niezbędnych ekspertyz, wizyta u notariusza, dokonanie wpisu do księgi wieczystej. To wszystko zajmuje naprawdę wiele czasu, w którym inna zainteresowana daną nieruchomością osoba, może nas “podkupić” wykładając na stół gotówkę.

Rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Wypełnij nasz quiz kredytowy i sprawdź swoją wiedzę

Kolejną zaletą kredytu hipotecznego na flipa jest kwota. Ta może bowiem wynosić kilka milionów, o ile inwestor posiada zdolność kredytową. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto jednak pamiętać o wszelkich kosztach z nim związanych, jak prowizja za udzielenie, prowizja za wcześniejszą spłatę, marża, ubezpieczenia, pakiety usług dodatkowych, które dość często “wklejane” są raz z kredytem.

Kredyt gotówkowy na flipa

Drugą opcją, którą możemy wykorzystać do transakcji flipowej jest kredyt gotówkowy. Ten obarczony jest jednak zdecydowanie wyższym oprocentowaniem niż hipoteczny. Aktualnie RRSO wynosi średnio już nawet 10 procent, co powoduje, że jeśli nie uda się sprzedać danej nieruchomości w czasie krótszym niż rok ze średnią marżą, którą wskazaliśmy wcześniej, to w najlepszym wypadku wyjdziemy na zero.

Warto zauważyć, że w przypadku kredytu gotówkowego nie ma co liczyć na tak duże kwoty, jak w przypadku hipoteki. Większość banków w Polsce udziela tego rodzaju kredytów do kwoty około 250 tys. zł. Jeśli inwestor dysponuje własną gotówką, ale brakuje mu do 100 proc. wartości nieruchomości, warto rozważyć kredyt gotówkowy. W jego przypadku musimy pamiętać o tych samych kosztach, co w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy będzie wiązał się także, ze znacznym obniżeniem zdolności kredytowej, ponieważ maksymalny okres kredytowania średnio wynosi 10 lat. 250 tys. na 120 miesięcy, może “zblokować” inwestora na czas sprzedaży inwestycji.

Kredyt na flipa. Czy warto inwestować pożyczone pieniądze?

Dobrze obliczona inwestycja finansowana pieniędzmi banku, także potrafi przynieść przyzwoite zyski. Wszystko zależy jednak od początkowych kalkulacji, cięciu niepotrzebnych kosztów, a co najważniejsze wyborze “odpowiedniej” nieruchomości. To właśnie ona, jej cena zakupu, położenie, otoczenie i ogólna atrakcyjność, decydują o tym, jak szybko i w jakiej cenie uda się ją sprzedać.

Przed zaciągnięciem kredytu na flipa, warto dokładnie przeanalizować obie formy finansowania oraz swoje możliwości finansowe. Niezbędne będzie także wykonanie rzetelnej wyceny kupowanej nieruchomości i oszacowanie ewentualnych zysków, aby inwestycja nie stała się wyłącznie kosztem i przykrym doświadczeniem. Początkujący inwestorzy mogą skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów kredytowych, którzy porównają oferty banków i wskażą najtańszą ofertę.

Related Posts