Kredyt bez wkładu własnego – lista banków

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Wiadomo już, jakie banki będą udzielać kredytów bez wkładu własnego.
kredyt bez wkładu własnego jakie banki
Kredyt bez wkładu własnego. Wiadomo już, jakie banki zawarły umowy z BGK. Zdjęcie: freedomz via Canva.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego ma wesprzeć przede wszystkim młode małżeństwa w dostępie do własnego lokum. Hucznie zapowiadana ustawa weszła w życie pod koniec maja, a pierwsze banki zawarły już umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Gdzie dostępne są kredyty bez wkładu własnego? Co trzeba o nich wiedzieć?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak działa

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a dokładniej program mieszkanie bez wkładu własnego, polega na możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu, bez konieczności posiadania wymaganej przez banki wpłaty własnej. Ta aktualnie wynosi minimum 20 procent wartości nieruchomości, co skutecznie potrafi utrudnić młodym ludziom zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania.

Rządzący, projektując Polski Ład, postanowili ułatwić Polakom dostęp do kredytów mieszkaniowych i właśnie w tym celu opracowano program gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Osoba, która posiada zdolność kredytową, ale nie posiada oszczędności na wkład własny, może starać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, który częściowo – do wartości 100 tys. zł – poręczy za nich BGK.

WAŻNE! Gwarancja wkładu własnego nie jest dopłatą do zakupu mieszkania. Oznacza to, że kredytobiorca musi spłacić 100 procent wartości zaciąganego zobowiązania.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – od kiedy

Zapisy Polskiego Ładu dotyczące kredytu bez wkładu własnego weszły w życie z dniem 26 maja 2022 roku. Oznacza to, że teoretycznie pierwsze oferty kredytów bez wkładu własnego (z gwarancją BGK) powinny pojawić się w bankach już nawet miesiąc temu. Sęk w tym, że do dziś jeszcze żaden z banków komercyjnych nie przygotował oferty kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.

Może być to wynikiem znacznych wzrostów stóp procentowych, które skutecznie zmniejszyły zdolność kredytową Polaków, a także sporym ryzykiem pogorszenia spłacalności kredytów w najbliższym czasie – właśnie z uwagi na cykliczny wzrost wskaźnika WIBOR.

Kredyt bez wkładu własnego lista banków

Na dzień publikacji artykułu wiemy już, że BGK zawarł umowy z pięcioma bankami w kraju. Kredyt bez wkładu własnego będą oferowały:

  • Alior Bank S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • BPS S.A.
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  • PKO Bank Polski S.A.
  • Santander Bank
  • PKO Bank Polski

Zgodnie jednak z informacją, którą opublikował niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego “termin udostępnienia kredytu z gwarancją zależy od decyzji banku kredytującego, który podpisał umowę z BGK”. Oznacza to, że banki mają pełną swobodę w kwestii terminu ewentualnego wdrożenia kredytów z gwarancją BGK.

Instytucja informuje przy tym, że trwają aktualnie prace nad zawarciem umów z kolejnymi sześcioma bankami komercyjnymi, co już niedługo może powiększyć listę banków oferujących kredyt bez wkładu własnego.

Kredyt bez wkładu – czy warto?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, musimy wziąć pod uwagę kilka niesprzyjających nam w ostatnim czasie czynników. Po pierwsze niezakończony jeszcze cykl podwyżek stóp procentowych NBP, który praktycznie co miesiąc znacząco wpływa na wysokość oprocentowania kredytów.

Po drugie znaczne zmniejszenie zdolności kredytowej, co jest konsekwencją zarówno wzrostów stóp procentowych, jak i rekomendacji KNF, aby banki mierzyły zdolność powiększając oprocentowanie nominalne o kolejne 5 proc.

Po trzecie niepewną sytuację na rynku nieruchomości, która – z czym spierają się eksperci rynku – może doprowadzić do spadku cen nieruchomości w najbliższych miesiącach.

Na zakończenie warto pamiętać o napiętej sytuacji makroekonomicznej i politycznej na świecie, zwłaszcza w aspekcie wojny rosyjsko-ukraińskiej i jej negatywnych skutków na całą światową gospodarkę. Zaciągając kredyt bez wkładu własnego na 100 proc. wartości mieszkania w dobie najwyższych w historii cen nieruchomości, najwyższej od lat 90. inflacji, niezakończonego cyklu podwyżek stóp procentowych podejmujemy bardzo wysokie ryzyko.

Więcej o kredycie hipotecznym bez wkładu własnego przeczytasz w tym artykule oraz na stronie głównej The Advisor

Related Posts