Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2022. Kiedy, jakie warunki, dla kogo?
Kredyt bez wkładu własnego ma wesprzeć młode osoby w zakupie mieszkania lub budowie domu. Kiedy będzie dostępny? Czy banki już oferują kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Dla kogo jest on przeznaczony?
AKTUALIZACJA LIPIEC 2022 – Kredyt bez wkładu własnego – lista banków
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to jeden z flagowych punktów Polskiego Ładu – reform gospodarczych, które szumnie zapowiedziała Zjednoczona Prawica. Dzięki gwarancjom BGK osoby w wieku 20-40 lat mają zyskać możliwość zakupu mieszkania czy domu bez konieczności wpłaty własnej. Dla kogo kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest przewidziany? Kiedy kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt bez wkładu własnego?
Minimalny wkład własny 2022
Osoby zainteresowane zakupem mieszkania muszą liczyć się z koniecznością dokonania wpłaty własnej, która aktualnie wynosi minimum 20 proc. wartości finansowanej przez bank nieruchomości. Wynika to z Rekomendacji S, którą w 2017 roku wydała Komisja Nadzoru Finansowego. Udział kredytobiorcy w zakupie mieszkania czy domu może być zmniejszony do 10 proc., jednak niezbędne jest w tym celu wykupienie stosownego ubezpieczenia. Jest to tzw. “ubezpieczenie niskiego wkładu”.
Minimalny wkład własny wynosi aktualnie 20 proc. Można go zmniejszyć do 10 procent, wykupując dodatkowe ubezpieczenie.
Polski Ład i kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2022
Z uwagi na utrudniony dostęp wielu Polaków do własnego mieszkania, przez coraz wyższe ceny nieruchomości, rządzący postanowili wesprzeć młode osoby w pozyskaniu kredytów hipotecznych poprzez udzielenie im gwarancji wkładu własnego. Odpowiednie zapisy dotyczące tego rozwiązania znalazły się w tzw. Polskim Ładzie, co – jak przekonywał premier – ma być swoistą reformą gospodarczą.
Ustawa o Polskim Ładzie przyjęta została przez Sejm, a pod koniec listopada podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Większość z rozwiązań, które zawiera, wejdą w życie już z początkiem 2022 roku. Na kredyt bez wkładu własnego trzeba będzie jednak poczekać nieco dłużej, o czym za chwilę.
Aktualizacja lipiec 2022 r. – Te banki będą udzielały kredytu bez wkładu własnego!
Czym jest kredyt bez wkładu własnego 2022?
Kredyt bez wkładu własnego to standardowy kredyt hipoteczny udzielany przez banki komercyjne na potrzeby sfinansowania zakupu mieszkania czy budowy domu. To, że banki nie będą wymagały od swoich klientów wniesienia 10 czy 20 procent wartości nieruchomości nie oznacza, że “ktoś” dopłaci za nich tę część.
Kredyt bez wkładu własnego, to zwykły kredyt hipoteczny z dodatkową gwarancją BGK.
Kredyt bez wkładu własnego (2022) polega bowiem na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli kredytobiorcom nieposiadającym oszczędności na wkład własny gwarancji, które mają być zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Całość kredytu, czyli 100 proc. wartości nieruchomości oraz wszelkie koszty finansowania zostaną spłacone przez kredytobiorców w comiesięcznych ratach.
Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego 2022?
Z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego, a tym samym z możliwości zakupu mieszkania bez wkładu własnego skorzystać mają przede wszystkim osoby młode, w wieku od 20 do 40 lat, posiadające zdolność kredytową do spłaty rat, ale nieposiadające oszczędności na wkład własny.
W ocenie rządzących z gwarancji wkładu własnego udzielanych przez BGK korzystać ma nawet 80 tysięcy rodzin, a Polski Ład “wychodzi naprzeciw” oczekiwaniom osób, dla których przeszkodą w zakupie mieszkania czy budowie domu stoi właśnie konieczność wpłaty własnej.
Program mieszkanie bez wkładu własnego adresowany jest do:
- małżeństw;
- osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko;
- planujących zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym;
- zainteresowanych budową domu;
- nieposiadających prawa do innego lokalu mieszkalnego;
- posiadających zdolność kredytową, ale nieposiadających oszczędności na wkład własny.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2022 – warunki
Kredyt bez wkładu własnego adresowany jest do osób w wieku 20-40 lat. Górna granica wynika najpewniej z długości finansowania nieruchomości. Przy zobowiązaniu na 30 lat, ostatnią ratę zapłacimy tuż przed 70 urodzinami. Jeśli okres ten będzie wynosił 35 lat, mieszkanie przestaniemy spłacać w wieku 75 lat. Program mieszkanie bez wkładu własnego jest skierowany zatem przede wszystkim do osób relatywnie młodych.
Czytaj także: Co to jest promesa kredytowa i czy gwarantuje otrzymanie kredytu?
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2022 udzielany ma być osobom zainteresowanym zakupem mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym, bądź budową domu. Co istotne rządzący określili górną granicę cenową dla jednego metra kwadratowego. Ma to chronić osoby zainteresowane programem, przed sztucznym wzrostem cen mieszkań.
Gwarancją objęte może być minimum 10 proc. i maksimum 20 proc. wartości nieruchomości, jednak maksymalnie do kwoty 100 tys. zł. W praktyce oznacza to, że maksymalna wartość mieszkania wynieść może 500 tys. zł. Minimalna długość trwania umowy kredytowej musi wynieść zaś 15 lat, a kredyt musi być udzielony wyłącznie w złotówkach.
O kredyt bez wkładu własnego, a dokładniej gwarancje wkładu własnego udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, wnioskować mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci.
Kredyt bez wkładu własnego 2022 – kiedy dostępny?
Większość zapisów Polskiego Ładu wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku. Inaczej wygląda kwestia gwarancji wkładu własnego. W ich przypadku w ustawie znalazł się zapis o okresie przejściowym, który wynosi 6 miesięcy. Oznacza to, że pierwsze gwarancje wkładu własnego będą mogły zostać udzielone najwcześniej na przełomie maja i czerwca 2022 roku.
Bank Gospodarstwa Krajowego musi w tym czasie przygotować się do programu, a także zawrzeć stosowne umowy z bankami komercyjnymi, które będą przyjmować wnioski i udzielać finansowania.
Aktualizacja lipiec 2022. Kredyt bez wkładu własnego – lista banków
Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego 2022 – które banki?
Z racji tego, o czym wspomnieliśmy powyżej, czyli okresu przejściowego, program jest aktualnie na etapie przygotowań do wdrożenia. To, które banki będą udzielały kredytów bez wkładu własnego, zależy wyłącznie od nich samych. Możemy przypuszczać jednak, że zainteresowanych wdrożeniem kredytów hipotecznych opartych o gwarancje BGK, będzie znakomita większość banków w Polsce.
Warto dodać, że w ocenie ekspertów kredytowych oraz samych finansistów, kredyt bez wkładu własnego może być dla banków bardziej ryzykowny, przez co osoby korzystające z gwarancji BGK, mogą spodziewać się droższych kredytów, niż w przypadku dokonania wpłaty własnej.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2022 – czy warto?
Czy warto zaciągać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Czy mieszkanie bez wkładu własnego jest dobrym rozwiązaniem? Na te pytania można odpowiedzieć dwojako. Z jednej strony, jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki, którą możemy przeznaczyć na wkład własny, ale posiadamy zdolność kredytową do spłaty 100 proc. wartości mieszkania, kredyt taki może być odpowiedni. Przede wszystkim dla wielu osób może być jedyną możliwością na zakup własnego mieszkania.
Z drugiej strony – o czym już wspomnieliśmy – prawdopodobnie będzie on nieco droższy od standardowej oferty. Na koszty kredytu składają się jednak różne czynniki, a samo ryzyko może być niższe np. dzięki bardzo dobrej historii kredytowej wnioskującego.
Pamiętajmy także, że kredyt bez wkładu własnego będzie opiewał na 100 procent wartości mieszkania, a to wpłynie także na wysokość miesięcznych rat. W obliczu rosnących stóp procentowych oraz szalejącej inflacji trzeba wziąć to pod uwagę, analizując naszą zdolność kredytową. Od 100 procent wartości mieszkania zostaną naliczone także wyższe odsetki, niż w przypadku kredytu opiewającego na 80 proc. ceny nieruchomości. Finalnie zapłacimy zatem znacznie więcej, niż w przypadku wniesienia wkładu własnego.
Nie przegap: Bon mieszkaniowy 2022-2030. Ile wynosi, kto go otrzyma, od kiedy nabór wniosków?
Źródło: Gov.pl