Co to jest scoring BIK i co ma wpływ na punktację kredytową?

Starasz się o kredyt? Sprawdź, co to jest scoring BIK i jaki może mieć wpływ na decyzję kredytową.
Co to jest scoring BIK
Co to jest scoring BIK i co ma wpływ na punktację kredytową? Business Post Polska Foto: vgajic via Canva.

Punktacja BIK może być zarówno przeszkodą, jak i pomocą w pozyskaniu nowego finansowania. Osoby, które choć raz zaciągnęły już dowolny kredyt, punktację BIK zyskują automatycznie. Od scoringu zależy to, czy bank zechce udzielić nam pożyczki, a także jakie warunki będzie w stanie nam zaoferować.

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest scoring BIK
  • Co ma wpływ na punktację BIK
  • Co obniża scoring BIK

Co to jest scoring BIK?

Zanim opiszemy, czym jest scoring BIK, warto w dwóch zdaniach napisać, czym w ogóle jest sam BIK. A więc BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, instytucji prywatnej, która przetwarza wszelkie dane dotyczące zobowiązań zaciągniętych w bankach i SKOK-ach na terenie całego kraju.

Do BIK trafiają wszystkie, dosłownie wszystkie zaciągnięte zobowiązania, bez względu na to, czy wyrażamy na to zgodę, czy też nie. BIK działa na kanwie prawa bankowego i do przetwarzania danych ma zwyczajnie ustawowe prawo.

Scoring BIK zaś to nic innego jak ocena kredytobiorcy na podstawie tego, jak dotychczas spłacał swoje zobowiązania finansowe. Chodzi tu jednak wyłącznie o te zaciągnięte w instytucjach finansowych, a więc bankach i SKOK-ach, czyli instytucjach, które podlegają pod prawo bankowe.

To na podstawie punktacji BIK instytucje finansowe są w stanie podjąć decyzję kredytową praktycznie automatycznie – przy mniejszych kwotach. Scoring BIK ma także znaczny wpływ na wysokość marży i prowizji oraz ogólnych kosztów kredytu. Im niższa punktacja BIK, tym gorsze warunki finansowe. Jeśli scoring BIK jest wyjątkowo niski, musimy liczyć się z tym, że bank odmówi udzielenia kredytu.

Co ma wpływ na punktację BIK?

Wpływ na punktację BIK ma wiele czynników, na które w dużej mierze wpływ mają sami kredytobiorcy. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Biuro Informacji Kredytowej, największe znaczenie mają tutaj cztery wskaźniki. Są to:

  • terminowość spłaty zobowiązań
  • częstotliwość wnioskowania o pożyczki i kredyty
  • częstotliwość korzystania z produktów kredytowych
  • doświadczenie kredytobiorcy

Wielu ekspertów kredytowych uważa, że prócz wymienionych wskaźników na punktację BIK wpływ mogą mieć także te dotyczące samego kredytobiorcy, a więc jego wiek, wykształcenie, status rodzinny, chociaż to można podciągnąć raczej pod zdolność kredytową, a nie samą punktację BIK.

co ma wpływ na punktację bik
Co to jest scoring BIK i co ma wpływ na punktację kredytową? The Advisor Foto: vgajic via Canva.

Co obniża scoring BIK?

Skoro wiemy już, co ma wpływ na punktację BIK, warto napisać, co obniża scoring, który generuje się automatycznie przy każdym zaciągniętym zobowiązaniu kredytowym.

Co obniża Scoring BIK? Opóźnienia w płatnościach

Terminowość spłaty zobowiązań to najważniejszy czynnik decydujący o punktacji BIK. Warto zauważyć, że w bazie BIK widoczne są nawet najmniejsze opóźnienia. I choć sam BIK oraz banki przekonują, że opóźnienia do 30 dni nie mają wpływu na scoring BIK, każda spóźniona płatność będzie widoczna w raporcie BIK, do którego dostęp mają przecież także analitycy bankowi.

Jeśli zależy nam na wysokiej punktacji BIK, starajmy się regulować każdą ratę w terminie zgodnym z harmonogramem spłaty.

Co obniża punktację BIK? Częste wnioskowanie

Ilość złożonych wniosków kredytowych w określonym czasie (zwykle chodzi tu o 12 ostatnich miesięcy) ma duży wpływ na scoring BIK. Im częściej wnioskujemy o pożyczki i kredyty, tym gorzej. Dla banków może być to sygnał, że mamy skłonności do nadmiernego zadłużania się.

Dbając o wysoką punktację BIK, pamiętajmy, aby nie składać zbyt wielu wniosków kredytowych. Eksperci uważają, że maksymalna ilość wniosków w skali roku nie powinna przekraczać 3-4. Warto jednak podkreślić, że wnioski złożone w ciągu 14 dni o te sam rodzaj kredytu w różnych bankach, traktowane są jako jedno zapytanie kredytowe.

Co obniża BIK? Częste korzystanie z pożyczonych pieniędzy

Trzecim czynnikiem, który wymienia Biuro Informacji Kredytowej na swoich stronach – jako mający negatywny wpływ na punktację BIK – jest częste korzystanie z pożyczonych środków. Chodzi tu przede wszystkim o limity na kartach kredytowych czy kredytach odnawialnych.

Im częściej płacimy kartą kredytową, im częściej wykorzystujemy dostępne na niej limity, tym bardziej spada nasz scoring BIK. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytów ratalnych, kredytów odnawialnych czy debetów.

Wskazówka. Starajmy się nie wykorzystywać dostępnych limitów zbyt często, a jeśli już nam się to zdarzy, szybko je uzupełnijmy. Dobrym rozwiązaniem przez zabiegnięciem większego zobowiązania, jest rezygnacja z kart kredytowych i limitów odnawialnych.


Na zakończenie warto dodać, że scoring BIK ma duże znaczenie w przypadku każdego rodzaju kredytu, o który wnioskujemy w instytucjach finansowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych wysoka punktacja BIK może pozwolić na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych. Także kredyty samochodowe i gotówkowe będą znacznie tańsze, jeśli nasz scoring BIK jest na “przyzwoitym poziomie”. Dbajmy zatem o to, by spłacać raty kredytów terminie, nie wnioskować zbyt często o nowe pożyczki, a także nie korzystać z dostępnych limitów tak, jak z własnym pieniędzy.

Related Posts
Total
0
Share