Dodatek węglowy. Gdzie, od kiedy i jak złożyć wniosek o 3 tys. dopłaty?

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć na trzy sposoby: osobiście, korespondencyjnie oraz online. Kiedy rusza nabór?
wniosek o dodatek węglowy
Wniosek o dodatek węglowy można składać najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Zdjęcie: johan10/canva

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł na gospodarstwo domowe ma zrekompensować znaczne wzrosty cen tego surowca w ostatnich miesiącach. 11 sierpnia 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę, co oznacza, że już niedługo trafi ona do Dziennika Ustaw. Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy? Gdzie należy to zrobić i o czym musimy pamiętać? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Co to jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy czy też zamiennie dopłata do węgla to jednorazowe świadczenie pomocowe wypracowane przez rządzących na potrzeby wsparcia gospodarstw domowych w czasach znacznych wzrostów cen “czarnego złota”.

Warto przypomnieć, że tylko na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy koszt tony węgla podskoczył ponad 3-krotnie, co wywindowało cenę np. ekogroszku do ponad 3 tys. zł za tonę. Tak duży wzrost – za którym stać ma agresja Rosji na Ukrainę – spowodował, że wielu Polaków ogrzewających domy węglem znalazło się w trudnej, jeśli nie fatalnej sytuacji.

Jak wyliczało niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jednorazowa dopłata do węgla ma kosztować Polskę ponad 11 mld zł, tylko w tym sezonie grzewczym.

Kto może skorzystać z dopłaty do węgla?

Dodatek węglowy – jak sama jego nazwa wskazuje – adresowany jest do osób, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny i jego pochodne. O dodatek węglowy wniosek mogą złożyć zatem użytkownicy:

  • kotłów na paliwo stałe
  • kominków
  • kóz
  • ogrzewaczy powietrza
  • trzonów kuchennych
  • piecokuchni
  • kuchni węglowych lub pieców kaflowych na paliwo stałe

zasilanych węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

WAŻNE! Wniosek o dodatek węglowy złożyć można wyłącznie pod warunkiem uprzedniego zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć w urzędzie gminy lub miasta zgodnym z miejscem stałego zamieszkania, w którym do ogrzewania domu wykorzystywany jest węgiel lub jego pochodne wskazane powyżej.

Czytaj także: Dla kogo dodatek energetyczny na pellet, drewno, gaz lub olej?

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o jednorazową dopłatę do węgla można złożyć na trzy sposoby:

  • osobiście w urzędzie gminy lub miasta
  • korespondencyjnie (poprzez Pocztę Polską)
  • online, korzystając np. z systemu e-PUAP

Warto zauważyć, że wniosek o dodatek węglowy można złożyć w ten sam sposób, co wniosek o dodatek osłonowy, który miał jednorazowo zrekompensować wpływ podwyżek cen surowców na gospodarstwa domowe.

Od kiedy można złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia 2022 r., o czym poinformowała dzień wcześniej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ustawa została podpisana przez prezydenta 11 sierpnia, a w Dzienniku Ustaw pojawiła się już kilka dni później. Mimo chwilowego zamieszania z wnioskami o dodatek węglowy, a dokładnie brakiem podpisu minister pod jednolitym wzorcem wniosku, rozporządzenie zostało w końcu podpisane 16 sierpnia i wnioski o dopłatę do węgla można już składać w urzędach miast i gmin.

Wniosek o dodatek węglowy – wzór online PDF

11 sierpnia 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wzrór wniosku o dodatek węglowy, który można pobrać klikając link poniżej. Warto nadmienić, że wzór jest ujednolicony na całą Polskę. Oznacza to, że będzie on taki sam bez względu na miejsce zamieszkania.

UWAGA! Wzór wniosku o dodatek osłonowy może ulec zmianie. Poniższy PDF do pobrania online to wersja aktualna na dzień publikacji tego artykułu.

Do kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy można składać nie później niż do końca listopada 2022 roku. Oznacza to, że na otrzymanie dopłaty do węgla wszyscy zainteresowani będą mieli ponad 3 miesiące. Jeśli tylko gminy rozpoczną przyjmowanie wniosków w sierpniu 2022 r.

Related Posts
Total
0
Share