Pożyczka pod zastaw działki jest w stanie pomóc sfinansować pewne potrzeby płynące z naszych życiowych planów. I tak jak większość banków będzie skłonna udzielić pożyczki pod zastaw działki budowlanej, tak z innym rodzajem gruntu mogą być pewne problemy. Jaki kredyt pod zastaw działki oferują banki oraz jaki rodzaj ziemi uda nam się “zastawić”? Sprawdźmy.
WAŻNE! W artykule skupiamy się wyłącznie na produktach oferowanych przez banki i SKOK-i, a więc te firmy finansowe, które podlegają pod Komisję Nadzoru Finansowego. Nie bierzemy pod uwagę lombardów ani innych instytucji pożyczkowych.
Jaki kredyt pod zastaw działki?
Poszukując pożyczki lub kredytu pod zastaw działki, mamy do dyspozycji w zasadzie tylko jedno rozwiązanie – pożyczkę hipoteczną. Jest to bowiem szczególny rodzaj kredytu bankowego, który może zostać udzielony na dowolny cel, ale wymagane będzie zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Takiej, której jesteśmy już właścicielem, a nie takiej – jak w przypadku kredytu mieszkaniowego, potocznie zwanego kredytem hipotecznym, która jest przedmiotem finansowania.
Banki nie robią większych problemów z udzieleniem pożyczki hipotecznej, ponieważ udzielając nam kredytu, dokonują zabezpieczenia na posiadanej przez nas nieruchomości. W praktyce zabezpieczenie polega to na ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej mieszkania czy domu, ale przedmiotem pożyczki hipotecznej może być także należąca do nas działka.
Jeśli liczymy zatem na otrzymanie pożyczki pod zastaw działki, należy brać pod uwagę to, że bank dokona na niej zabezpieczenia w postaci hipoteki. Informacja ta będzie widniała w księdze wieczystej gruntu do dnia spłacania ostatniej raty pożyczki.
Pożyczka pod zastaw działki. Rodzaj gruntu ma znaczenie
To, czy bank będzie zainteresowany udzieleniem pożyczki hipotecznej pod zastaw działki, w ogromnym stopniu zależy od atrakcyjności gruntu, a więc jego położenia, przeznaczenia i wielkości. Nie bez znaczenia jest także ilość współwłaścicieli. Najłatwiej o pożyczkę hipoteczną pod zastaw działki jest bowiem wtedy, gdy jesteśmy jedynym właścicielem.
WAŻNE! Bank nie udzieli pożyczki hipotecznej pod działkę, na którą został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy (kredyt hipoteczny). Niezbędne będzie jego wcześniejsze spłacenie.
Jeśli chodzi o przeznaczenie działki, o pożyczkę najłatwiej będzie w przypadku działek budowlanych, zwłaszcza takich, które nie są odlegle położone od większych miast. Nie oznacza to jednak, że pożyczka hipoteczna nie będzie możliwa także w przypadku działki rolnej, siedliskowej, a nawet rekreacyjnej. Tu już jednak decyzje podejmuje bank na podstawie własnej polityki kredytowej.
Ile można pożyczyć pod zastaw działki?
Wysokość pożyczki pod zastaw działki zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wielkości ziemi, jej położenia, przeznaczenia i klasy. Nie licz jednak na to, że jeśli wycena działki wynosi przykładowo 500 tysięcy złotych, to bank będzie chciał Ci tyle pożyczyć. Zwykle będzie to kwota rzędu 60-70 procent wartości ustalonej przez rzeczoznawcę. Czasem, w przypadku naprawdę atrakcyjnych działek budowlanych, bank będzie gotów pożyczyć nieco więcej.
Na ile lat można wziąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw działki?
Maksymalny okres spłaty pożyczki hipotecznej zwykle wynosi 240 miesięcy, a więc 20 lat. Na próżno szukać tak długiego terminu spłaty typowego kredytu gotówkowego, który może być spłacany do lat 10. Niektóre banki mogą mieć jednak własną politykę kredytową, która nieco skraca termin spłaty i pożyczkę hipoteczną otrzymamy na krótszy czas.
Które banki udzielają pożyczki hipotecznej pod zastaw działki?
O pożyczkę pod zastaw działki na krajowym rynku finansowym nie będzie większego problemu. Praktycznie wszystkie banki komercyjne udzielają tego typu pożyczek.
Pożyczka pod zastaw działki – zalety
Największymi zaletami pożyczki hipotecznej pod zastaw działki budowlanej, rolnej czy rekreacyjnej niewątpliwie są: długi okres spłaty oraz kwota, którą możemy otrzymać. Plusami takiego kredytu są także niższe wymagania banków względem naszej historii kredytowej. W przypadku kredytu z zabezpieczeniem i jednoczesnym udzieleniem pożyczki np. na 50-60 procent realnej wartości ziemi bank nie będzie miał tak dużych wymagań, jak przy udzielaniu kredytu gotówkowego czy innego rodzaju zobowiązania.
Sporym atutem pożyczki hipotecznej pod zastaw ziemi jest także to, pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Bank może pytać, na co potrzebujemy środki, jednak nie będzie to przedmiotem finansowania.
Pożyczka pod zastaw działki – wady
Ogromną wadą pożyczki pod zastaw działki jest samo zabezpieczenie na nieruchomości. Jeśli przestaniemy spłacać zaciągnięty kredyt, bank przejmie ziemię, sprzeda ją i odzyska w ten sposób wyłożone pieniądze. Z tego też powodu powinniśmy dokładnie przemyśleć zaciągnięcie takiego zobowiązania, zwłaszcza gdy w grę wchodzi kredyt o dużej wartości.