Kredyt motocyklowy? Jaki kredyt na motocykl, skuter, quada?

Chcąc dokonać zakupu motocykla lub innego jednośladu, mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów bankowych. Jaki kredyt na motocykl będzie najlepszy?
kredyt na motocykl
Jaki kredyt na motocykl wybrać? Co oferują banki? PoProstuFinanse.pl foto: Javier Aguilera via Canva.

Planując zakup motocykla, skutera, quada czy też innego pojazdu wiele osób jest zmuszonych do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu bankowego. Nic dziwnego, maszyny są bowiem coraz droższe, a zakup motocykla za gotówkę może być dla wielu osób nieosiągalny. Jaki kredyt na motocykl, skuter lub quada wybrać? Co oferują banki?

Mając świadomość, że określenie “motor” nijak pasuje do motocykla, a fani jednośladów zapewne się oburzą, na wstępie zaznaczymy, że będziemy używać obu zwrotów naprzemiennie, co ma pozwolić na dotarcie z naszym wpisem do szerszej grupy osób.

Kredyt motocyklowy? Co oferują banki?

Poszukując finansowania pozwalającego na zakup motocykla, skutera lub quada wiele osób zastanawia się jaki kredyt na motor wybrać i co oferują banki. Zasadniczo w instytucjach finansowych do wyboru mamy dwa rodzaje kredytów, które możemy przeznaczyć na motocykl, a to, na który się zdecydujemy, zależy m.in. od ceny motocykla, wieku maszyny czy naszych preferencji, o czym za chwilę.

kredyt motocyklowy
Kredyt motocyklowy? Taki produkt niestety nie istnieje. Do wyboru są dwie inne formy kredytów, które można przeznaczyć na motocykl. Foto: Javier Aguilera via Canva.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że w rodzimej bankowości nie ma dedykowanych kredytów na motocykl, co wynika z faktu, że większość banków udziela kredytów na motor, korzystając z rozwiązania obecnego na rynku już od wielu lat. Jest nim typowy kredyt samochodowy, który mimo swego nazewnictwa, może być udzielony na naprawdę spory rodzaj pojazdów.

Po przeanalizowaniu ofert wielu banków z całego kraju dochodzimy do wniosku, że kredyt samochodowy może być udzielony m.in. na:

  • Pojazdy osobowe i ciężarowe do 3,5 tony
  • Motocykle, skutery, quady
  • Jachty, motorówki, łodzie, żaglówki
  • Przyczepy campingowe i campery
  • Przyczepy towarowe do 3,5 tony
  • Minibusy do 3,5 tony

Podstawą do udzielenia kredytu samochodowego na określony pojazd jest to, czy posiada on dowód rejestracyjny. W przypadku firm liczba i rodzaj pojazdów jest jeszcze większa, o czym szerzej w odrębnym wpisie.

Innym rodzajem kredytu bankowego, który także można przeznaczyć na zakup motocykla, quada, skutera czy innej maszyny jest kredyt konsumpcyjny, znany szerzej jako kredyt gotówkowy. Banku nie interesuje to, na co środki zostaną przeznaczone, a to powoduje, że możemy wydać je nawet na oldschoolową maszynę z lat 50. Kredytem gotówkowym na motocykl zajmiemy się jednak za chwilę.

Kredyt samochodowy na motocykl

Skoro wiemy już, że kredyt samochodowy na motor nie powinien być problemem w większości banków w Polsce, warto rozważyć plusy i minusy tego rodzaju kredytu i sprawdzić, z czym wiąże się to zobowiązanie.

Kredyt samochodowy na motocykl jest przeznaczony zwykle na nowe bądź stosunkowo młode maszyny. Wynika to z faktu, że banki – podobnie, jak w przypadku kredytów na samochodów – muszą zabezpieczyć swoje interesy, co czynią przez ustanowienie swoistego zastawu na pojeździe. Dzięki tej formie zabezpieczenia zyskujemy jednak znacznie korzystniejsze warunki finansowe, niż w przypadku typowych kredytów gotówkowych.

kredyt samochodowy na motocykl
Kredyt samochodowy na motocykl, quada, skuter. The Advisor by Business Post Foto: egon69 via Canva.

Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń w przypadku kredytów samochodowych zaliczyć możemy przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy. Niezbędne będzie także wykupienie polisy AC i jej cesja na bank. Więcej o zabezpieczeniach kredytu samochodowego piszemy w tym wpisie.

Kredyt samochodowy na motor – plusy i minusy

Największą zaletą kredytu samochodowego na motor jest oczywiście stosunkowo niskie oprocentowanie. Banki dokonując zabezpieczenia na motocyklu, quadzie lub skuterze minimalizują ryzyko kredytowe, a to pozwala im na obcięcie kosztów kredytu. Możemy oczekiwać m.in. niższej marży oraz prowizji, niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych, które zwykle nie posiadają żadnych zabezpieczeń (nie licząc ewentualnych polis).

Kolejną zaletą kredytu samochodowego na motocykl jest dość wysoka kwota, którą można uzyskać. Większość banków w Polsce jest gotowa udzielić kredytu nawet na maszyny “z górnej półki” pokroju Harleya czy Ducati. Wydłużony będzie także okres finansowania.

Do niewątpliwych wad kredytu samochodowego na motor zaliczyć musimy konieczność ustanowienia zabezpieczenia, co powoduje, że albo maszyna ma współwłaściciela (przewłaszczenie na zabezpieczenie), albo jest zgłoszona w sądzie w rejestrze zastawów (zastaw rejestrowy).

Wadą kredytów samochodowych na motocykl dla wielu osób może być także dłuższy niż w przypadku kredytów gotówkowych czas na pozyskanie finansowania oraz ilość formalności. Aby otrzymać kredyt samochodowy na motocykl, trzeba przedłożyć bankowi dokumenty pojazdu oraz fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. W skrajnych przypadkach proces ten może zająć nawet 2 tygodnie.

Kredyt gotówkowy na motocykl, quada lub skuter

Innym rodzajem kredytu na motocykl, który z łatwością uzyska większość osób, jest kredyt gotówkowy. Z racji tego, iż jest to typowy rodzaj kredytu niecelowego, środki przeznaczyć można na dowolny cel. Jest to zdecydowanie największy plus pożyczki gotówkowej, która nie jest jednak pozbawiona wad, o czym za moment.

Pożyczka gotówkowa na motor będzie świetnym rozwiązaniem, a może i jedynym dostępnym, gdy celem naszych pragnień jest zakup maszyny starszej, powypadkowej, zniszczonej lub zwyczajnie “nieatrakcyjnej” dla banku. Instytucje finansowe potrafią odmówić udzielenia kredytu samochodowego na motor starszy niż 8 lat, co wyklucza wiele naprawdę świetnych maszyn.

Ogromną zaletą kredytu gotówkowego na motor jest łatwość pozyskania i szeroka dostępność. Żyjemy w czasach, gdy złożenie wniosku o kredyt odbywa się w smartfonach, a czas na decyzję kredytową skrócony jest do kilku minut. Udostępnienie środków na rachunku bankowym może zająć zaś kilkanaście minut od zawarcia umowy kredytowej. To sprawia, że wiele osób chcących zakupić motocykl, sięga właśnie po kredyt gotówkowy.

Niewątpliwą wadą kredytu gotówkowego na skuter, quada lub motocykl są koszty. Mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku kredytu samochodowego na motocykl. Niestety, ale wynika to z braku zabezpieczenia pożyczki gotówkowej, co trzeba brać pod uwagę, rozważając to zobowiązanie.

Kredyt na motor mBank, PKO, Millennium, BNP Paribas, Pekao?

Przygotowując ten wpis, zrobiliśmy krótki research ofert banków, które są gotowe udzielić kredytu na motocykl i doszliśmy do wniosku, że ich wymiana nie ma najmniejszego sensu. Okazuje się bowiem, że praktycznie każda instytucja oferująca kredyty samochodowe dla konsumentów, jest w stanie udzielić także kredytu na motocykl.

Oznacza to, że kredyt na motocykl będzie dostępny zarówno w mBank, PKO BP, Pekao SA, Millennium, Alior Bank, Santander Bank czy każdej dużej instytucji finansowej.

Przed wyborem oferty kredytu motocyklowego (kredytu samochodowego na motocykl) warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe opcje i porównać oferty różnych banków. Pomóc w tym może kalkulator kredytowy lub doświadczony ekspert kredytowy, który zwykle posiada w swej ofercie wiele różnych ofert.


Opracowanie: Portal motoryzacyjny

Related Posts
Total
0
Share