Dodatek energetyczny 2022. Komu przysługuje i ile wynosi? Pellet, gaz, olej, drewno

Dodatek energetyczny ma zrekompensować Polakom wzrost cen surowców opałowych. Ile wynosi? Od kiedy będzie dostępny i kto może liczyć na wsparcie?
dodatek energetyczny 2022
Dodatek energetyczny na pellet, drewno, olej i gaz. Kto otrzyma? Ile wynosi? Zdjęcie: Emanuel Stanciu’s Images/Canva

Znaczne wzrosty cen surowców służących do ogrzewania domostw spowodowały, że rządzący postanowili stworzyć system dopłat, dzięki którym nadchodzący okres grzewczy ma być mniej dokuczliwy. Kto może liczyć na dodatek energetyczny? Ile wynosi dodatek energetyczny? Czy możliwe są dopłaty do pelletu, gazu, oleju, drewna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Co to jest dodatek energetyczny?

Dodatek energetyczny to nowy rodzaj pomocy państwa polskim rodzinom. Na kanwie procedowanego już dodatku węglowego rządzący postanowili rozszerzyć system pomocy dla szerszego grona Polaków.

Dodatek energetyczny – w tej nazwie – zaproponowało w piątek 5 sierpnia Ministerstwo Klimatu i środowiska, jego celem jest odciążenie domowych budżetów w czasach najwyższych w historii wzrostów cen surowców.

Co istotne, dodatek energetyczny będzie przysługiwał prawie wszystkim tym, którzy samodzielnie ogrzewają swoje domostwa, a nie – jak miało to miejsce w przypadku poprzedniej wersji dodatku węglowego – wyłącznie węglem lub pochodnymi węgla.

Dla kogo dodatek energetyczny?

Jak nadmieniliśmy powyżej, dodatek energetyczny przysługiwać ma większości “użytkowników ciepła indywidualnego”. Oznacza to, że skorzystać z niego mogą zarówno posiadacze pieców węglowych, ale także pieców na pellet, pieców gazowych, pieców olejowych, a także tych gospodarstw, które ogrzewają domy drewnem kawałkowym.

W praktyce z dodatku energetycznego skorzystają posiadacze:

  • kotłów na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż)
  • kotłów, kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni, pieców kaflowych zasilanych drewnem kawałkowym
  • kotłów gazowych zasilanych skroplonym gazem LPG
  • kotłów olejowych

Prócz tego, obowiązywać będzie w dalszym ciągu dodatek węglowy, z którego skorzystać mogą posiadacze kotłów na węgiel i jego pochodne.

Dodatek energetyczny – warunki

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać dodatek energetyczny, jest oczywiście surowiec wykorzystywany do ogrzewania domu. Musi to być jeden z tych, które wymieniliśmy już wcześniej, a więc: pellet drzewny, biomasa, ziarna zbóż lub słoma, olej opałowy, gaz LPG, drewno kawałkowe, no i oczywiście węgiel, przy czym mowa tu o dodatku węglowym.

Kolejnym ważnym warunkiem, który musimy spełnić, by móc ubiegać się o dodatek energetyczny jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

WAŻNE! Dodatek energetyczny będzie wypłacany bez względu na dochody gospodarstwa domowego. Wsparcie pozbawione jest bowiem kryterium dochodowego.

Ile wynosi dodatek energetyczny w 2022?

Wysokość dodatku energetycznego zależna jest przede wszystkim od tego, czym ogrzewamy nasz dom. W zależności od surowca, który w tym celu wykorzystujemy, dodatek energetyczny wyniesie od 500 zł do 3000 zł.

Skąd te różnice? W ocenie minister klimatu i środowiska wysokość dodatku energetycznego jest ściśle uzależniona od wzrostów cen danego surowca w ostatnich miesiącach.

Wysokość dodatku energetycznego ma wynieść odpowiednio:

  • 3000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub biomasę;
  • 2000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na olej opałowy;
  • 1000 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia lub piec kaflowy zasilany na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na gaz skroplony LPG.

WAŻNE! Wysokość dodatku węglowego ma pozostać niezmienna i wynieść zapowiadane już wcześniej 3000 zł.

Dodatek energetyczny 2022 od kiedy?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi dziś na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dodatek energetyczny ma obowiązywać od października 2022 roku, czyli od nadchodzącego sezonu grzewczego. Dodatek energetyczny ma być wypłacany jednorazowo, a termin składania wniosków ubiega w listopadzie 2022 r.

Czytaj także: Jak wyjść z długów i stać się debt free?

Dodatek energetyczny – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dodatek energetyczny – podobnie, jak w projekcie dotyczącym dodatku do węgla – mają być przyjmowane przez gminy. Aktualnie nie ma jeszcze informacji dotyczącej tego, kiedy ruszy nabór wsioków. Pamiętajmy, że na dzień publikacji tego artykułu, ustawa dotycząca dodatku energetycznego jest w dalszym ciągu procedowana w Sejmie.

Dodatek energetyczny – FAQ (często zadawane pytania)

Ile wynosi dopłata do pelletu i biomasy?

Dodatek energetyczny dla osób ogrzewających dom pelletem drzewnym ma wynieść 3000 zł. Podobnie w przypadku wykorzystywania biomasy czy słomy.

Ile wynosi dopłata do gazu?

Wysokość dodatku energetycznego dla gospodarstw domowych, które posiadają kocioł na gaz skroplony LPG, ma wynieść 500 zł.

Ile wynosi dopłata do węgla

Wysokość dopłat do węgla to 3000 zł. Dodatek węglowy ma ruszyć w październiku 2022 roku.

Ile wynosi dodatek do oleju opałowego?

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, wysokość dodatku energetycznego dla osób ogrzewających dom olejem ma wynieść 2000 zł.

Ile wynosi dopłata do drewna?

Dodatek energetyczny dla osób ogrzewających dom drewnem do 1000 zł.

Related Posts
Total
0
Share