Czym jest kredyt celowy i na co można go przeznaczyć?

Mimo że jego nazwa niewiele mówi, to kredyt celowy jest jednym z tych produktów finansowych, po które sięgają miliony osób na całym świecie.
czym jest kredyt celowy
Czym jest kredyt celowy i na co można go przeznaczyć? Zdjęcie AZN Money by danchooalex/canva

Kredyt celowy, mimo niewielkiej popularności tego określania, to niezwykle często stosowany rodzaj kredytów przeznaczonych dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Stosowany jest zarówno w przypadku zakupu nieruchomości czy pojazdów, ale także inwestycji czy nawet spłaty innych kredytów, a nawet sfinansowania studiów. Sprawdźmy dokładnie, czym jest kredyt celowy, na co można go przeznaczyć, a także czym różni się od klasycznych kredytów konsumenckich.

Czym jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to rodzaj kredytu bankowego, z którego środki udostępnione przez bank, mogą zostać wykorzystane wyłącznie na wskazany w umowie cel. Nie ma znaczenia, czy będzie to nieruchomość, studia, zabieg stomatologiczny czy zakup nowego auta. Kredyt celowy uruchamiany jest wyłącznie na sfinansowanie konkretnego dobra czy usługi.

Sprawdź również: Jaki kredyt na działkę budowlaną?

Z kredytów celowych równie chętnie korzystają zarówno przedsiębiorcy (np. kredyt inwestycyjny), jak i konsumenci chcący dokonać zakupu np. nieruchomości (kredy mieszkaniowy). Aby otrzymać kredyt celowy, należy wskazać bankowi cel finansowania jeszcze na etapie składania wniosku o kredyt. To na podstawie określonego towaru, produktu czy usługi, a także zdolności kredytowej bank podejmie decyzję o udzieleniu pożyczki.

Różnica między kredytem celowym a niecelowym

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem celowym a kredytem niecelowym jest samo przeznaczenie środków. Do udzielenia klasycznego kredytu niecelowego dla konsumentów, jakim jest kredyt gotówkowy, banki nie wymagają podania informacji, na co zostaną przeznaczone środki. Kredytobiorca może wykorzystać kredyt konsumpcyjny na dowolny cel i nie musi przedkładać bankowi żadnych dodatkowych deklaracji czy potwierdzeń.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów celowych, co opisaliśmy już wcześniej. Ten rodzaj kredytu cechuje konieczność przeznaczenia środków na wskazany w umowie cel. Aby można było mówić o kredycie  celowym, niezbędne będzie wskazanie celu finansowania we wniosku kredytowym.

Wiele kredytów celowych wiąże się z koniecznością potwierdzenia przeznaczenia środków na ustalony w umowie cel. W przypadku nieruchomości oraz pojazdów banki stosują zwykle także dodatkowe zabezpieczenie, jakim może być hipoteka lub zastaw rejestrowy bądź przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Rodzaje kredytów celowych dla osób fizycznych

Rodzajów kredytów celowych, a dokładniej tego, na co można przeznaczyć kredyt celowy, jest wiele. W przypadku dużych firm banki są w stanie przygotować specjalne oferty kredytów celowych, np. na złożone inwestycje. W przypadku konsumentów najczęściej spotykanymi kredytami celowymi są:

  • kredyt mieszkaniowy
  • kredyt samochodowy
  • kredyt na fotowoltaikę
  • kredyt studencki
  • kredyt konsolidacyjny

Kredyt celowy – kredyt na mieszkanie lub dom (kredyt hipoteczny)

Kredyt mieszkaniowy to jeden z najchętniej wykorzystywanych kredytów celowych przez ludność na całym świecie. Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, niezbędne jest wskazanie we wniosku kredytowym konkretnej nieruchomości, którą zainteresowany jest kredytobiorca, a także przedłożenie bankowi dokumentacji z nią związanej. Kredyt mieszkaniowy jest dodatkowo zabezpieczony hipoteką, co jest świetnym przykładem kredytu celowego z jednoczesnym zabezpieczeniem.

kredyt celowy
Kredyt mieszkaniowy / kredyt hipoteczny to doskonały przykład kredytu celowego. Zdjęcie AZN Money by Pattanaphong Khuankaew via Canva.

Kredyt celowy na samochód (kredyt samochodowy)

Kolejnym przykładem kredytu celowego, który również cieszy się ogromną popularnością, jest kredyt samochodowy. Podobnie do kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) bank wymaga wskazania konkretnego pojazdu, który ma być celem finansowania.

Warto podkreślić, że kredyt samochodowy nie jest adresowany wyłącznie do osób planujących zakup samochodu. Mogą to być bowiem inne pojazdy, jak np. motocykle, quady, skutery, kempingi czy inne pojazdy posiadające dowód rejestracyjny. W przypadku kredytów samochodowych banki bardzo często dokonują zabezpieczenia na finansowanym pojeździe w formie przewłaszczenia na zabezpieczenie lub zastawu rejestrowego. Niezbędne będzie zwykle także wykupienie polisy AC.

Kredyt celowy na fotowoltaikę

W ostatnim czasie dość częstym produktem finansowanym za pomocą kredytów celowych, jest fotowoltaika. Warto podkreślić, że kredyty te zwykle udzielane są na preferencyjnych warunkach. Część kosztów kredytu lub nawet udzielonego kapitału, może być zwrócona w formie dopłat unijnych.

Kredyt celowy na studia (kredyt studencki)

Kredyt studencki przeznaczony jest dla osób, które podjęły naukę w szkole wyższej i nie posiadają środków, które pozwolą im na utrzymanie się w tym czasie, a także opłacanie czesnego za studia. Kredyt studencki zwykle współfinansowany jest z budżetu państwa, a spłata rozpoczyna się po dwóch latach od zakończenia nauki.

Kredyt celowy na spłatę innych zadłużeń (kredyt konsolidacyjny)

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym przykładem kredytu celowego. Skorzystać z niego mogą wszyscy kredytobiorcy, którzy posiadają aktywne zobowiązania w kilku instytucjach. Konsolidacja zobowiązań polega na zaciągnięciu jednego większego zobowiązania i spłacie pozostałych kredytów.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie kosztów pożyczek i kredytów, a nierzadko także wydłużeniu okresu spłaty, co pozwoli na obniżenie miesięcznych rat. To ostatnie wpłynie zaś na zwiększenie zdolności kredytowej, która może posłużyć do zaciągnięcia innego finansowania.

Kredyty celowe dla firm

Kredyty celowe dla firm nieco różnią się od tych, które udzielane są konsumentom. Wynika to naturalnie z samego przeznaczenia środków, jednak kilka wymienionych wcześniej kredytów celowych, będzie miało zastosowanie także w przypadku przedsiębiorców. Są to m.in.:

  • kredyt hipoteczny dla firm
  • kredyt konsolidacyjny dla firm
  • kredyt samochodowy dla firm

Jednym z rodzajów kredytów celowych dla firm, które są poza zasięgiem osób fizycznych, jest oczywiście kredyt inwestycyjny. Pozwoli na sfinansowanie wielu różnych projektów biznesowych takich jak rozwój linii produkcyjnej, zakup maszyn, produktów i usług, etc. To czy bank będzie chciał udzielić kredytu inwestycyjnego, zależy wyłącznie od jego przeznaczenia, a także zdolności kredytowej firmy.

Czytaj także: Rodzaje kredytów firmowych w Polsce

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już wątpliwości dotyczące tego, czym jest kredyt celowy i na co można go otrzymać. Trzeba jednak pamiętać, że kredytem celowym da się sfinansować naprawdę wiele dóbr materialnych, inwestycji, produktów i usług, jednak wiele zależy przede wszystkim od polityki kredytowej banku.

Related Posts