Co to jest promesa kredytowa i czy daje gwarancję otrzymania kredytu?

Celem promesy kredytowej jest potwierdzenie zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o finansowanie. Ale czy gwarantuje otrzymanie kredytu?
co to jest promesa kredytowa
Promesa kredytowa. Czym jest i czy daje gwarancję otrzymania kredytu? Zdjęcie: freedomz/canva

Promesa kredytowa jest dokumentem, z którym najczęściej spotkać można się w przypadku kredytów mieszkaniowych, jednak dotyczyć może także innych rodzajów finansowania. Dzięki niej osoba ubiegająca się o kredyt zyskuje potwierdzenie zdolności kredytowej i wstępną możliwość otrzymania kredytu. Nie oznacza to jednak, że promesa bankowa jest jednocześnie gwarancją uzyskania kredytu.

Czym jest promesa kredytowa?

Promesa kredytowa to dokument, który na życzenie klienta wystawia bank. Jego celem jest potwierdzenie możliwości finansowych kredytobiorcy oraz wyrażenie przez bank pewnego rodzaju gotowości do udzielenia finansowania. Dzięki promesie bankowej (kredytowej) osoba np. zainteresowana zakup mieszkania, może ułatwić sobie poszukiwanie nieruchomości, ponieważ wielu deweloperów oczekuje przedłożenia takiego dokumentu. Dlaczego?

Powodów jest kilka, jednak za najważniejszy uznać można przede wszystkim to, że deweloperzy lub osoby sprzedające mieszkania chcą mieć pewność, że nie tracą czasu na osobę, która finalnie nie będzie w stanie uzyskać finansowania np. z uwagi na brak zdolności kredytowej.

Promesa kredytowa / promesa bankowa daje także poczucie bezpieczeństwa samej osobie poszukującej nieruchomości, która przed rozpoczęciem poszukiwania mieszkania lub domu, otrzymuje potwierdzenie możliwości finansowych niezbędnych do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Ile kosztuje promesa kredytowa?

Koszt promesy kredytowej zależny jest od banku, jednak zwykle jest to kwota rzędu 50-400 zł. Wiele instytucji finansowych całkowicie rezygnuje z pobierania opłat za wystawienie promesy, ponieważ wystawiając ten dokument, a jednocześnie badając zdolność kredytową osoby zainteresowanej kredytem, mogą zyskać klienta, który realnie da im solidne zyski.

Za brakiem opłat z tytułu wystawienia promesy kredytowej przemawia także znacznie krótszy czas poświęcony na badanie zdolności finansowej kredytobiorcy, niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Dziś wystarczy bowiem przedłożenie odpowiednich dokumentów potwierdzających dochody i koszty oraz analiza w Biurze Informacji Kredytowej.

Które banki wystawiają promesę kredytową?

Jeśli promesa kredytowa jest nam potrzebna w celu zakupu mieszkania lub domu, a więc chcemy starać się o kredyt mieszkaniowy, praktycznie wszystkie banki w Polsce powinny być gotowe do wystawienia promesy kredytowej. Pewność zyskujemy w przypadku mBank, Banku Millennium, Citi Handlowego, Pekao SA, ING Banku Śląskiego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre z nich wystawią jednak wyłącznie promesę skróconą, a więc taką, która będzie opiewała wyłącznie na pewną kwotę, np. pół miliona. Oznacza to, że nie będzie tyczyła się konkretnej nieruchomości, co może wiązać się z pewnymi błędami, gdy wrócimy do banku z dokumentami interesującej nas nieruchomości. Jak już jednak napisaliśmy, wszystko zależy wyłącznie od danej instytucji finansowej.

Czy promesa kredytowa gwarantuje przyznanie kredytu?

Niestety nie. Promesa kredytowa jest potwierdzeniem naszej zdolności kredytowej, jednak nie gwarantuje przyznania finansowania. Decyzja kredytowa zależna jest bowiem od wielu czynników, do których zaliczyć możemy m.in. samą nieruchomość. Nie każda z nich będzie dla banków interesująca.

czy promesa kredytowa gwarantuje otrzymanie kredytu
Czy promesa kredytowa gwarantuje otrzymanie kredytu? Niestety nie. Zdjęcie: tapanakorn/canva

Istotne jest także to, że od wystawienia promesy kredytowej do czasu podjęcia decyzji kredytowej często mija kilka miesięcy, a w tym czasie wiele się może zmienić.

Powodów, dla których bank nie udzieli kredytu, mimo uprzedniego wystawienia promesy kredytowej, może być kilka, a zaliczyć do nich można m.in. zmianę sytuacji materialnej osoby zainteresowanej kredytowaniem, pojawienie się wpisów w BIG-ach lub obniżenie scoringu BIK czy chociażby wprowadzenie przez KNF nowych regulacji prawnych.

Co zrobić, gdy bank nie chce wystawić promesy kredytowej?

Promesa kredytowa coraz częściej oczekiwana jest przez wielu sprzedających mieszkanie. Najczęściej wnoszą o jej przedstawienie deweloperzy, którzy w okresie bumu na rynku nieruchomości, mogą praktycznie prowadzić “castingi” wśród kredytobiorców. Duże zainteresowanie nieruchomościami powoduje, że deweloperzy nie chcą blokować mieszkania dla kogoś, komu banki odmówią finansowania. Promesa kredytowa pozwala na zmniejszenie tego ryzyka, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Sprawdź także: Jaki kredyt na działkę budowlaną wybrać?

Jeśli bank, w którym wystąpiliśmy o promesę kredytową, odmawia jej wystawienia, najprostszym sposobem jest udanie się do innej instytucji, która nie będzie robiła z tym problemu. Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie samą możliwością otrzymania promesy, ale także – a może nawet przede wszystkim – warunkami ewentualnego finansowania. Te mogą znacząco od siebie odbiegać, a dobrą praktyką jest wcześniejsze porównanie ofert różnych banków, np. za pomocą ogólnodostępnych porównywarek kredytowych lub za pośrednictwem doświadczonego eksperta kredytowego.

Najlepsze lokaty
Sprawdź także
Total
0
Share