Bon mieszkaniowy. Ile wynosi, kto go otrzyma i kiedy ruszy rządowa pomoc?

Bon mieszkaniowy jest elementem Polskiego Ładu, który ma wesprzeć Polaków w dostępie do własnych mieszkań. Kiedy wejdzie w życie? Ile wynosi? Kto otrzyma?
bon mieszkaniowy
Bon mieszkaniowy ma wesprzeć Polaków w dostępie do własnych mieszkań. Foto: ewg3D via Canva.

Bon mieszkaniowy miał być odpowiedzią rządzących na mieszkaniowe potrzeby Polaków. Dopłatę do własnego kąta w latach 2022-2030 otrzymać może każdy, kto tylko złoży wniosek i spełni niewielkie warunki. Od kiedy bony mieszkaniowe będą dostępne? Ile wynosi bon mieszkaniowy i na co można go przeznaczyć? Gdzie złożyć wniosek o bon na mieszkanie? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Bon mieszkaniowy 2022-2030. Na czym polega rządowa pomoc?

Bon mieszkaniowy to rozwiązanie, którego celem jest wsparcie Polaków w zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Pomoc ta polega na pokryciu przez państwo części kosztów zakupu własnego mieszkania lub domu, bądź też budowy domu jednorodzinnego. Co istotne, rządową dopłatę można przeznaczyć także na najem mieszkania, co poszerza i tak rozległy krąg beneficjentów.

Instrument pomocowy – podobnie, jak mieszkanie bez wkładu własnego – jest częścią szeroko komentowanej ustawy o Nowym Ładzie, która weszła w życie z początkiem tego roku. Adresowany jest do wszystkich osób średnio zarabiających, których dochody nie pozwalają na zaciągnięcie pełnej wartości kredytu hipotecznego, przy czym wysokość bonu uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym, o czym w dalszej części wpisu.

Bony na mieszkanie – warunki

Mimo że rządowa pomoc polega na dopłatach do własnego mieszkania, to ustawodawcy nie określili większych warunków. W teorii, aby otrzymać bon mieszkaniowy, nie powinniśmy posiadać praw do żadnej nieruchomości. W praktyce bon na mieszkanie otrzyma także rodzina, która mieszkanie własne już ma. Ważny jest jednak jego metraż, a także rodzaj bonu.

Ważne! Bony mieszkaniowe dostępne są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i bezdzietnych par, a nawet singli.

Bon mieszkaniowy – kwota

Wysokość bonu mieszkaniowego (wartość wsparcia) zależna jest od ilości osób w gospodarstwie domowym. Od tego zależny jest także rodzaj bonu na mieszkanie, który możemy otrzymać. Minimalna wysokość bonu mieszkaniowego wynosi 5 tys. zł, górna granica to 100 tys. zł. Ta może być jednak podniesiona, gdy liczba dzieci w gospodarstwie domowym przekracza troje.

Rodzaje bonów mieszkaniowych

Zgodnie z zapisami ustawy o Polskim Ładzie, rządzący przygotowali dwa rodzaje bonów mieszkaniowych.

Są to:

 • społeczny bon mieszkaniowy
 • rodzinny bon mieszkaniowy

Każdy z nich adresowany jest do innej grupy osób. Różnią się także kwotą oraz przeznaczeniem, czyli rodzajem nieruchomości, na którą możemy przeznaczyć dopłatę.

Społeczny bon mieszkaniowy

Społeczny bon na mieszkanie adresowany jest do osób nieposiadających własnego mieszkania lub domu, których dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Co ciekawe, na ten rodzaj bonu mogą liczyć zarówno bezdzietne małżeństwa, jak i osoby samotne (single). Oznacza to, że o bon będzie mogła wystąpić praktycznie każda osoba potrzebująca pomocy państwa.

Społeczny bon mieszkaniowy przeznaczony jest dla:

 • osób samotnych
 • bezdzietnych małżeństw
 • małżeństw z jednym dzieckiem
 • małżeństw z dwojgiem dzieci

Społeczny bon na mieszkanie – kwota

Wysokość społecznego bonu mieszkaniowego uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym. Zgodnie z zapisami Nowego Ładu, wysokość społecznego bonu mieszkaniowego wynosi:

 • 5 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych;
 • 10 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw dwuosobowych (małżeństwa bez dzieci);
 • 25 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw trzyosobowych (małżeństwa z jednym dzieckiem);
 • 40 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw trzyosobowych (małżeństwa z jednym dzieckiem).

Społeczne bony mieszkaniowe – jakie warunki, na co można przeznaczyć?

Społeczny bon mieszkaniowy może być przeznaczony na:

 • partycypację w lokalach mieszkalnych realizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS);
 • partycypację w lokalach mieszkalnych realizowanych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM);
 • jako wkład własny (wkład mieszkaniowy) w spółdzielni mieszkaniowej, od której najmowane lub nabywane będzie mieszkanie.

Ustawodawcy nie przewidzieli możliwości realizacji spółdzielczych bonów mieszkaniowych w zakupie mieszkania na wolnym rynku, np. od deweloperów czy sprzedawców prywatnych lub instytucjonalnych.

Rodzinny bon mieszkaniowy

Rodzinny bon mieszkaniowy to instrument pomocowy adresowany do rodzin wielodzietnych, a więc małżeństw, które posiadają minimum troje dzieci lub tych gospodarstw domowych, w których występuje osoba niepełnosprawna. Mechanizm działania jest taki sam, jak w przypadku bonu społecznego, przy czym znacznie większa jest wartość bonu oraz to, w jaki sposób można go zrealizować.

Rodzinne bony mieszkaniowe – kwota

Kwota rodzinnego bonu na mieszkanie waha się od 55 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Warto w tym miejscu jednak dodać, że jeśli w gospodarstwie domowym jest większa ilość dzieci niż troje, rodzinny bon na mieszkanie będzie wyższy o 15 tysięcy zł na każde dziecko.

Wartość rodzinnych bonów na mieszkanie zależna jest także od tego, czy dana rodzina posiada już własne mieszkanie. Zgodnie z zapowiedziami:

 • Rodzina z trojgiem dzieci, która nie posiada jeszcze własnego mieszkania lub domu, bądź też metraż posiadanego mieszkania lub domu nie przekracza 65 m2, otrzyma bon w wysokości 100 tys. zł.
 • Rodzina z trojgiem dzieci, która dysponuje mieszkaniem lub domem o powierzchni większej niż 65m2 w ramach rządowego wsparcia otrzyma 55 tysięcy złotych.

Uwaga! Jeśli w rodzinie jest więcej dzieci niż troje, wartość bonu jest zwiększana o dodatkowe 15 tysięcy złotych za każde dziecko.

Rodzinny bon na mieszkanie – warunki, na co można przeznaczyć?

Rodzinne bony mieszkaniowe można przeznaczyć na:

 • partycypację w lokalach mieszkalnych realizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS);
 • partycypację w lokalach mieszkalnych realizowanych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM);
 • jako wkład własny (wkład mieszkaniowy) w spółdzielni mieszkaniowej, od której najmowane lub nabywane będzie mieszkanie;
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego;
 • budowę domu jednorodzinnego.

Jak widać, bon rodzinny pozwoli także na zakup mieszkania lub domu na “wolnym rynku”, a także budowę domu jednorodzinnego.

Bon na mieszkanie 2022 – od kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o bony mieszkaniowe przyjmować ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli podobnie, jak miało to miejsce w przypadku bonów turystycznych. Nabór zaplanowany jest na 2022 rok, jednak do dnia publikacji tego artykułu ZUS nie poinformował jeszcze o terminie rozpoczęcia przyjmowania wniosków.

Realizacja bonów mieszkaniowych wydanych w 2022 roku będzie możliwa od 1 stycznia 2023 roku. Program zaplanowany został na lata 2022-2030. Roczny budżet programu wsparcia to 1,2 miliarda złotych.

Related Posts
Total
0
Share